Keep Calm and Carry On

by Be-Blogger Türkiye on: Mart 9th, 2012
YouTube Preview Image

‘KEEP CALM AND CARRY ON ‘ sanırım son 10 yılın en kült sloganlarından. İnternette, sokakta, arkadaşınızın evinin duvarında, her yerde rastlayabileceğiniz bu poster aslında çok eski ama son 12 yılda popüler olmuş bir poster. Hikayesi ise çok ilginç.

İngiliz hükümeti, 2. Dünya savaşı sırasında,1939 yılında, vatandaşların moralini yükseltmek ve tehlike anlarında sakinliklerini korumalarına yardımcı olmak için 3 tane slogan hazırlıyor;  ‘ Your courage, your cheerfulness, your resolution will bring us victory’ ,  ‘Freedom is in periş, defend it with all your might’ ve ‘ Keep calm and carry on’. ilk ikisini ülkenin her yerine asan hükümet, ünlü sloganımızı ise sadece en acil kriz anlarında ortaya çıkarmak için saklıyor ancak hiçbir zaman asılmıyor. Savaş bittikten 55 sene sonra, İngiltere’nin kuzeydoğusunda, eskiden tren garından olan bir kitabevinde ortaya çıkıyor. Bir açıkarttırmada alınmış kitapların arasında çürüyüp giderken kitabevinin sahibi posteri farkına varıyor ve çok hoşuna gittiği için duvara asıyor. Tabi her gelen müşterinin yoğun ilgisine uğrayan ünlü sloganımız kendisini postkartlardan tutun, tişörtlere, kahve fincanlarına kadar birçok şeyin üzerinde buluyor kendini.

Benim için de en sinirli,kızgın veya üzgün anlarımda bir kurtarıcı olan ‘Keep Calm and Carry On’un hikayesini buyrun siz de izleyin

xx

Naz/Sneakers and Laces

 
 

leave your comment